Jak připravit oblečení na rodinné focení  Výběr oblečení je důležitou součástí každého focení. Oblečení může fotografii významně pozvednout nebo i zbytečně pokazit. Není však potřeba kvůli focení kupovat nové oblečení, pokud nechcete. Jde hlavně o to, abyste oblečení vhodně poskládala tak, abyste ladili jako celek.


Pokud výběr oblečení pro rodinnou fotografii děláte poprvé, doporučuji vám, přečíst si tohoto průvodce až do konce. Věřím, že Vám dodá plno nápadů, jak začít.

portrét rodiny se psem sedící na schodech

Zde maminka volila jednobarevné varianty barev, které se k sobě hodí. Jemný vzor má na šatech pouze holčička. Celek působí velice příjemně.

portrét velké rodiny stojící na poli při západu slunce

Klíčovým outfitem je maminky sukně s džínovou bundou. Všechny ostatní barvy už jsou jednobarevné, většinou neutrální nebo barvy, které ladí k sukni. Chlapec má na tričku jemné obrázky, které ničemu nevadí.

Vybrané oblečení by Vám mělo skvěle padnout a slušet. Doporučuji vzít si na focení oblečení, které odpovídá Vašemu stylu ale zároveň takové, které jen tak běžně nenosíte. Případně si můžete vzít všední oblečení a doladit jej o nevšední doplňky jako jsou klobouky, korále, šátky, atp. Dobře na fotce vypadají strukturované látky, řasení, kožešiny, atp. Vrstvené oblečení vypadá na fotkách také skvěle. Například šaty a krátká bundička.

portrét rodiny s malými dětmi. Sedí v trávě, je léto, maminka se usmívá a chlapec nemá tričko

Zde je klíčovým outfitem červené tílko a kytkovaná sukně maminky. Zbytek rodiny už byl laděn v neutrálních tónech šedé, bílé, černé a khaki..společně s letní zelenou to je krásná kombinace..

portrét rodiny se třemi holčičkami. Sedí v trávě letně oblečení

V tomto případě maminka vsadila na jemně růžovou pro sebe i pro holčicky. Zajímavým prvkem je ale její vzorovaná sukně, která spojuje růžovou s tmavší modrou, kterou má na sobě tatínek.

Začněte výběrem toho nejvýraznějšího outfitu. Většinou to bude oblečení maminky, ale může to být oblečení i někoho jiného. Tento kousek může mít na sobě více barev a vzorů. Bude to v pořádku, pokud zbytku rodiny vyberete barvy, které s těmito barvami ladí. Nejlépe se ale držte dvou barev a zbytek již neutrální. Dobře to uvidíte, když si oblečení dáte na postel vedle sebe. Pokud se vám to jako celek líbí, bude to dobré. Pokud si nejste jistá, jako vodítko vám může sloužit i paleta vhodných kombinací barev, kterou přikládám na konec článku. A nebojte se poslat mi fotografii zvažovaných kombinací. Moc ráda Vám pomůžu.


Myslete i na to, jakou barvu bude mít prostředí ve kterém budeme fotit. Například v létě to může být zelená tráva a zeleně laděný outfit by příliš zanikal.

maminka sedící na modrém gauči. Na klíně jí leží malé miminko a věnuje pozornost jemu.

Klíčovým outfitem je zde body miminka, které má kytičkované vzory. Maminka pak pro sebe zvolila jednobarevné šaty v cihlové barvě. Věděli jsme, že budeme fotit na modrém gauči a ladili jsme oblečení i k němu. Vše krásně ladí.

rodina sedící na posteli u sebe doma s miminkem na klíně maminky

Vyhnula bych se výrazným logům a obrázkům. Na fotce přitahují hodně pozornosti a odvádí ji od vás. Při kombinaci barev volte raději tlumenější odstíny barev, než křiklavé varianty. Krátké sukně/šaty nejsou vhodné, protože focení je pohybové, můžeme si sednout nebo lehnout na zem a krátká sukně vás bude pravděpodobně omezovat. Vezměte si na focení raději dlouhou sukni nebo šaty až na zem. Působí velmi žensky a zakryjí nedostatky. Pokud nejste šatový typ, vezměte si klidně kalhoty a pěknou halenku. Nejdůležitější je stále to, abyste se cítili skvěle.


Od chvíle, kdy přijdete na focení už oblečení pusťte z hlavy a užívejte si čas se svou rodinou!

barevná paleta vhodných kombinací barev oblečení

Barevná paleta ukazuje příklady hodných kombinací barev.


Neváhejte se mnou cokoliv probrat

me@adelahomolkova.com | 721 154 869


Těším se na Vás!

Follow me on Instagram
@adel.homolkova.photo